Jak dbać o zdrowe zatoki

1. Dbaj o odpowiednie nawilżenie jamy nosowej. Nawadniaj się każdego dnia, popijając między posiłkami wodę niegazowaną. Nie czekaj aż pojawi się pragnienie – wtedy najczęściej organizm sygnalizuje już początek odwodnienia, które może manifestować się bólem głowy, rozdrażnieniem, spadkiem uwagi. Pijąc regularnie wypijemy dziennie około litra do dwóch litrów wody i zadbamy tym samym o odpowiednie nawilżenie naszego organizmu. W tym także błony śluzowej nosa i zatok.
2. Dbaj o higienę – korzystaj z jednorazowych chusteczek higienicznych.
2. Dbaj o higienę – korzystaj z jednorazowych chusteczek higienicznych.

3.Dbaj o zróżnicowaną dietę – dobrze zbilansowana dieta jest podstawą zachowania zdrowia. W okresie infekcyjnym możesz stosować dodatkowo suplementację organizmu idealnie dobraną kompozycją ekstraktów roślinnych i beta-glukanu. Wspiera ona naszą odporność i pozytywnie wpływa na nawilżenie błony śluzowej, ułatwiając proces samooczyszczania nosa i zatok.

4.Bądź aktywny – uprawianie sportu na świeżym powietrzu (także jesienią i zimą!) uodparnia organizm i zmniejsza ryzyko infekcji. Sprawdzaj jednak, szczególnie zimą, stan zanieczyszczenia powietrza. Unikaj aktywności w sytuacji przekroczenia norm pyłu zawieszonego PM2.5 oraz PM10.

5.W okresie jesienno-zimowym nasz układ oddechowy narażony jest na kontakt ze związkami chemicznymi i pyłami zawieszonymi tworzącymi smog, które mogą wywoływać m.in. zapalenie oskrzeli, alergię czy astmę. Aby usunąć zanieczyszczenia w sposób mechaniczny, należy płukać codziennie jamy nosa i zatok roztworem izotonicznym. W prosty sposób zrobisz to wykorzystując zestaw do płukania nosa i zatok Zatoxin® rinse.

6.Dokucza Ci katar sienny? Jeśli w okresie wiosennym i letnim cierpisz z powodu przewlekłego kataru, piekących oczu czy opuchlizny, powinieneś rozważyć zastosowanie odpowiedniego leczenia, np. lekami antyhistaminowymi. W tym celu udaj się po poradę do swojego lekarza lub farmaceuty.

Możesz także przemyśleć stosowanie odpowiednich suplementów diety, które w swoim składzie zawierają składniki pozytywnie wpływające na nawilżenie błony śluzowej nosa i zatok.

Bardzo ważnym elementem postępowania jest także mechaniczne usuwanie alergenów z jam nosowych i zatok. A najskuteczniejszym sposobem jest płukanie jam nosa i zatok roztworem izotonicznym lub hipertonicznym – w zależności od nasilenia dolegliwości.